Nesër Kuvendi në seancë të jashtëzakonshme për Bllokimin e KQZ-së nga Hashim Thaçi

Nesër më 13 mars (ditë e mërkurë) me fillim nga ora 10:00, Kuvendi i Republikës së Kosovës, do të mbajë seancë të jashtëzakonshme vetëm në një pikë të rendit të ditës. Në këtë seancë do të debatohet lidhur me bllokimin e emërimit të anëtarëve të KQZ-së, nga presidenti kontraverz i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi.

“Debat parlamentar në lidhje me bllokimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve nga Presidenti”, është pika e vetme e kësaj seance të jashtëzakonshme.

Për bllokimin e punës së KQZ-së, ka pasur reagime të shumta të partive opozitare.

Më e zëshmja ka qenë Lëvizja Vetëvendosje, e cila lidhur me këtë çështje ka thirrur konferenca të shumta për media dhe ka reaguar gjithnjë për këtë abuzim, ndër shumë të tilla që i bën presidenti i vendit ligjeve dhe jetës institucionale në vend, madje duke sfiduar vet ekzistencën e shtetit të Kosovës.

Ish-anëtari i KQZ-së nga LVV, Adnan Rrustemi, kishte thënë se kjo papërgjegjësi i Thaçit, duhet denoncuar.

“Thaçi e ka bërë KQZ-në të bllokuar nga marsi i kaluar. Duhet denoncuar papërgjegjësia e presidentit që s’po zhbllokon këtë institucion të pavarur”, kishte potencuar Rrustemi. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë