Presidentit çek i ka ngecur ora në mentalitetin fashist nga lufta e dytë botërore

Presidentit çek i ka ngecur ora në mentalitetin fashist që nga lufta e dytë botërore, sepse assesi s’po mund tç pajtohet me bombardimin e RFJ’së për shkak të Kosovës, vendit në të cilën Serbia pushtuese ushtroi krime të tmerrshme kundër njerëzimit deri në gjenocid.

Presidenti i Republikës së Çekisë, Millosh Zeman, thotë se ishte një gabim i madh që shteti i tij dha aprovimin për bombardimin e Jugosllavisë në vitin 1999 nga NATO. Në një intervistë për televizionin shtetëror, ka treguar se Çekia ishte shteti i fundit që e dha aprovimin për të filluar bombardimet ndaj Serbisë.

“Arsyeja që nuk votuam kundër, ishte se përpara tre javëve Çekia ishte bërë anëtare e NATO-së, dhe nuk ishte normale që një anëtar i ri të shfrytëzojë veton, si i vetmi vend”, ka thënë Zeman, transmeton Gazeta Express.

Ai ka treguar se në atë kohë Çekia po bënte përpjekje për të gjetur një aleat për veto, por ishte e pamundur një gjë e tillë.

“Unë mund t’iu them juve, se ishte një gabim, dhe besoj se pa dyshim ishte një veprim arrogant i të fuqishmëve”, ka shtuar ai.

Gazeta çeke që ka transmetuar fjalët e presidentit Zeman, ka rikujtuar se intervenimi i NATO-së, ka qenë një “intervenim humanitar’, për të ndalur agresionin serb ndaj popullatës civile shqiptare të Kosovës.

Kjo intervistë e tij është bërë me rastin e 20 vjetorit të anëtarësimit të Çekisë në NATO. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë