Pas Ushtrisё dhe ngutisё pёr rezolutёn e dialogut, kush po kёrkon njё marrёveshje tё shpejtё Kosovё-Serbi

Mbase nuk ёshtё e rastёsishme shkuarja nё New York e dy presidentёve njёkohёsisht Thaçi dhe Vuçiq, me arsyetimin pёr tё marrё pjesё nё mbledhjen e Kёshillit tё Sigurimit tё OKB-sё, qё ёshtё thirrur pёr Kosovёn dhe formimin e ushtrisё sё saj, shkruan sot Kabllogrami

Këshilltari amerikan për Siguri Kombëtare në Shtetet e Bashkuara, John Bolton, ka kёrkuar qё Kosova dhe Serbia të arrijnë një marrëveshje sa më shpejtë të jetë e mundur.

Këtё deklaratё, Bolton e bëri pёrmes Twitter, pas takimit me ministrin e Jashtëm të Sllovenisë, Miro Cerar në Shtëpinë e Bardhë, ku u diskutua për çështjet e përbashkëta të sigurisë dhe ekonomisë.

“Unë e mirëprita ministrin e Jashtëm të Sllovenisë, Miro Cerar në Shtëpinë e Bardhë sot. Si aleatë të NATO-s, ne diskutuam për interesat tona ekonomike dhe të sigurisë në Evropë si dhe nevojën që Kosova dhe Serbia të arrijnë një marrëveshje sa më shpejtë të jetë e mundur. Unë i vlerësova shumë qëndrimet e tij”, thuhet në tweet-in e lëshuar nga Bolton. /©Kabllogrami/

 

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë