Qeveria shkarkon Rikalon si kusht i PSD-së për votimin e buxhetit

Qeveria ka shkarkuar ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalon, pasi këtë e kërkoi si kusht PSD-ja për votimin e buxhetin 2019 dhe jo për shkak të skandaleve të shumta të tij ku spikatin shumat milionëshe që dyshohet se u keqpërdorën nga Rikalo në grantet për bujqësi etj, raporton Kabllogrami.

Një “masë e veçantë” e Ministrisë së Bujqësisë i ka dërguar jashtëligjshëm tre milionë euro të shtetit tek disa biznese, prej të cilave ka edhe që për aksionarë kanë njerëz të lidhur me politikën.

Dizajni i masës ishte bërë në atë formë për t’iu përshtatur bizneseve që duhej përfituar.

Në një hulumtim të gazetës “Koha Ditore” për disa muaj, janë gjetur një mori shkeljesh që Ministria e Bujqësisë në krye me Rikalon, i kanë bërë kur i kanë ndarë grantet.

Muaji maj i vitit të kaluar, i nxori në publik përplasjet mes Rikalos dhe kryeshefit të Agjencisë për Zhvillimin e Bujqësisë, Elhami Hajdari.

Ky i fundit, pretendonte se Rikalo po i hakmerrej shkaku i një granti që nuk kishte lejuar të përfundonte të një prej bizneseve, në të cilin ishte e përfshirë gruaja e ministrit, e Rikalo pretendonte se i kishte shpëtuar bujqit nga korrupsioni me largimin e Hajdarit.

Haradinaj përmes Facebookut ka njoftuar për shkarkimin e tij, duke e cilësuar si ministër të respektuar në qeveri.

“Sot kam marrë vendim dhe kam liruar nga detyra Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo. I shprehi falënderim për bashkëpunim gjatë kohës sa ishte aktiv si ministër në Qeverinë e Kosovës”, ka shkruar Haradinaj.

“Në proceset politike para vetes, do të respektoj angazhimin e secilit. Ministri Rikalo ishte ministër i respektuar në Qeverinë e Republikës së Kosovës” ka thënë mes tjerash Haradinaj.

Në ndërkohë, po flitet se ministri i ri i Bujqësisë nuk do të jetë nga Lista Serbe. Radio Televizioni i Serbisë (RTS) ka marrë vesh jo zyrtarisht se pritet që ministër i ardhshëm i Bujqësisë të jetë Boban Stankoviq nga Partia e Pavarur Liberale, i cila para disa ditëve u ndal në pikë-kalimin kufitar në Merdare ku për disa orë u mor në pyetje dhe u maltretua nga policia dhe BIA serbe.

Kryetari i Partisë së Pavarur Liberale është Sllobodan Petroviqi që kohë më parë, edhe ai ishte ndaluar në pikën kufitare të Merdarit nga policia dhe BIA e Serbisë ku ishte marrë në pyetje për aktivitetin e tij politik në Kosovë.

Pasuesi i përfolur si pasardhës i Rikalos, Boban Stankoviq, aktualisht mban pozitën e zëvendësministrit të kulturës, rinisë dhe sportit. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë