Maqedonia Veriore javën e ardhshme pritet të anëtarësohet në NATO

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka njoftuar se më 6 shkurt do të shkruhet histori, pasi aleatet e NATO-s së bashku me ministrin e jashtëm të Maqedonisë, Nikola Dimitrov do të nënshkruajnë protokolin e pranimit me Republikën e Maqedonisë së Veriut, bën të ditur Kabllogrami.

Pas arritjes së marrëveshjes me Greqinë dhe kalimin e saj në parlamentin e Maqedonisë dhe së fundi në parlamentin e Greqisë, Maqedonia Veriore pritet të anëtarësohet shumë shpejt në NATO.

Gjatë ditës së djeshme, Stoltenberg tha se kur Maqedonia Veriore të bëhet anëtare e NATO-s, “vendi do të kontribuojë për paqen dhe stabilitetin në rajon dhe në Evropë”.

“Unë pres që së shpejti të gjithë 29 aleatët do të nënshkruajnë Protokollin e Anëtarësimit. Pastaj Shkupi do të jetë pjesë e takimeve si një i ftuar për anëtarësim. Pasi të gjithë 29 aleatët të ratifikojnë Protokollin, ne do të jemi në gjendje të mirëpresim Republikën e Maqedonisë së Veriut si anëtare të 30-të të NATO-s”, deklaroi Stoltenberg. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë