SBASHK-u kategorik: Greva nuk ndalet, deri në realizimin e kërkesave

Përderisa greva në arsim ka hyrë në javën e tretë, Sindikata e Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë /SBASHK/ vazhdon të zotohet se greva nuk do të ndalet deri në plotësimin e kërkesave, përcjell Kabllogrami.

Një gjë të tillë SBASHK-u e ka theksuar përsëri edhe sot, nëpërmjet një komunikate për media..

“Raportet e arritura nga Këshilli Qendror Grevist, komunal dhe universitetet, tregojnë se edhe në ditën e 12-të të punësuarit në tërë sektorin e arsimit të Kosovës ishin në grevë të përgjithshme, të vendosur deri në realizimin e kërkesave për ndryshim të koeficienteve në tërë sektorin e arsimit”, thuhet në komunikatën e SBASHK-ut.

Sipas SBASHK-ut, të gjithë mësimdhënësit janë të shqetësuar që nuk po plotësohen kërkesat e tyre.

Ata po vazhdojnë të kërkojnë ngritjen e koeficientëve deri në 30%.

“Delegacioni i Këshillit Qendror Grevist, bashkëbisedoi me grevistët për gjendjen aktuale, ku të gjithë ishin të brengosur së institucionet e Kosovës nuk po krijojnë gatishmëri për t’i  plotësuar kërkesat e punëtorëve të arsimit, tashmë të njohura për ngritje të koeficientit prej 30%, nga çerdhet deri në universitet, duke përfshirë të gjithë të punësuarit nga punëtoret teknik deri te rektori”, përfundon komunikata e SBASHK-ut. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë