Pesë ushqimet që ulin stresin

Jeta dinamike, shumë orë pune dhe detyrime të tjera janë sigurisht shkaku i stresit për shumicën e njerëzve. Disa njerëz arrijnë ta luftojnë, por ka edhe ata që janë vazhdimisht në ngërç, ose në depresion.

Këto pesë ushqime mund t’ju ndihmojnë të relaksoheni.

Çokollatë e zezë

Ka një arsye pse ju merrni çokollatë kur keni kohë për të përfunduar diçka ose përgatitur për një takim të rëndësishëm. Çokollata stimulon trurin për lirimin e endogjenit, një substancë kimike për disponim të mirë, ndërsa një nivel i lartë i kakaos në çokollatë vepron si një antioksidues.

Portokajtë

Nëse keni menduar se ata përmbajnë vetëm vitaminë C dhe se është mirë t’i hani vetëm kundër të ftohtit, ju jeni mashtruar. Sekreti i këtij fryti qëndron në vetitë e tij për thyerjen e stresit.

Vitamina C mund të zvogëlojë inflamacionin në trup, por gjithashtu ndihmon për ndalimin e sekretimit të kortizolit, një hormon që ju bën të ndiheni të tronditur. Vetëm një portokall i madhësisë mesatare plotëson të gjitha nevojat tuaja të përditshme.

Uji me limon

Është mirë që të filloni me këtë pije për pastrim të organizmit. Uji stimulon organet tuaja të brendshme për të hequr qafe helmet dhe çdo gjë e keqe nga trupi. Shtimi i limonit në ujë i jep trupit acid që duhet të zgjoheni dhe të filloni ditën me mendje të kthjellët.

Biskota integrale me gjalpë kikiriku

Biskotat nga drithërat janë të pasura me një kompleks të karbohidrateve që ndihmojnë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak. Gjalpi i kikirikut përmban proteina dhe yndyra të mira, të cilat ndikojnë pozitivisht në nivelin e sheqerit në gjak, transmeton KosovaPress.

Mbajtja e nivelit të sheqerit në gjak është më e rëndësishme për gjendjen tuaj emocionale. Niveli i sheqerit në gjak plotësohet nga mungesa e niveleve të energjisë, që ndikon drejtpërsëdrejti në përhapjen dhe aftësinë tuaj për të toleruar stresin.

Arra braziliane

Këto lloj arrash përmbajnë të gjithë selenin që ju nevojitet në një ditë. Seleni është një mineral që vepron si një antioksidues në trupin tuaj, që do të thotë se ndihmon për të luftuar inflamacionin dhe plakjen e parakohshme. Ai gjithashtu ndihmon në parandalimin e ankthit, pasi vepron si një mineral që balancon dhe stabilizon gjendjen tuaj dhe ju mbron kundër depresionit.

Me fjalë të tjera, merrni një grusht të këtyre arra për një meze të lehtë, kur ju e dini se ju pret një javë e rëndë në punë. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë