Shkup, 56 vjet më parë: Tërmeti pas të cilit humbën shqiptarët në qyetin më të madh me shqiptarë

Qeveria jugosllave në mënyrë djallëzore keqpërdori ndihmat e OKB-së, duke mos i ndihmuar banorëve autoktonë shqiptarë të Shkupit që të rindërtojnë habitatet e tyre, por ata i lanë si mos më keq, derisa shtruan terrenin për të sjellë kolonë sllavo-maqedonas në Shkupin e rindërtuar në mënyrë moderne, nga ndihmat ndërkombëtare, për ta ndërruar kështu balancin etnik në kryeqyetin gjithëshqiptar, shkruan Kabllogrami.

56-vjet më parë, konkretisht  më 26 korrik të vitit 1963, Shkupin e dridhi një tërmet i fuqishëm ku humbën jetën 1070 persona, ndërsa u lënduan 3 mijë të tjerë.

Nga tërmeti u shkatërruan 15,800 ndërtesa dhe u dëmtuan 28,000 të tjera. Mbi 200,000 persona mbetën pa kulm mbi kokë. Nga tragjedia e Shkupit u trondit dhe u angazhua e gjithë bota.

Kryqi i Kuq Ndërkombëtar bëri apel te të gjitha organizatat për ushqime për fëmijët e Shkupit, shkruan zhurnal. Unioni implementar dërgoi rekomandim deri te të gjitha parlamentet dhe qeveritë që të ndihmojnë në rindërtimin e qytetit.

Organizatat humanitare në shumë vende u përfshinë në mbledhjen e ndihmave për Shkupin.

Kështu, Shkupi u bë qytet i solidaritetit ndërkombëtar. Menjëherë pas katastrofës, Kombet e Bashkuara morën aktivitete që në mënyrë të planifikuar dhe afatgjatë ta ndihmojnë qytetin e shkatërruar.

Në kohën kur ekipe profesioniste nga KB-ja filluan të arrijnë në Shkup, në selinë e Organizatës ndërkombëtare është thënë se Shkupi do të jetë përmendore e solidaritetit njerëzor.

Më 23 shtator të vitit 1963, 35 vende kërkuan nga Asambleja e Përgjithshme të vendosë në rend dite të seancës së saj pikë për ndërmarrjen e masave me rastin e tërmetit në Shkup.

Më 27 shtator, Asambleja e Përgjithshme i dha prioritet aksionit ndërkombëtar për t’i dhënë ndihmë Shkupit.

Më 14 tetor, pas diskutimit dy orësh, Kuvendi i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara njëzëri miratoi rezolutën për t’i dhënë ndihmë qeverisë jugosllave gjatë rikonstruktimit të Shkupit. Mirëpo qeveria jugosllave në mënyrë djallëzore keqpërdori ndihmat duke mos i ndihmuar banorëve autoktonë shqiptarë të Shkupit që të rindërtojnë habitatet e tyre, por ata i lanë si mos më keq, derisa shtruan terrenin për të sjellë kolonë sllavo-maqedonas në Shkupin e rindërtuar në mënyrë moderne, nga ndihmat ndërkombëtare/KsP./©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë