Situatë e qetë nё Veri një ditë para votimit tё Ushtrisë sё Kosovës

Një ditë para se FSK-ja ta marrë misionin e ri, atë mbrojtës nga Kuvendi i Kosovës, situata e sigurisë në veriun e vendit ka qenë e qetë.

Policia u pa prezente në shumë pjesë të qytetit. E, për të premten, Polica e Kosovës do ta shtojë edhe më shumë praninë e zyrtarëve policorë. Gjatë ditës sё sotme, konvoje të KFOR-it janë parë duke lëvizur në pjesën veriore të Kosovës. Vëzhgimi i situatës së sigurisë u bë edhe nga ajri.

Zëdhënësi i KFOR-it, Vincenzo Grasso, ka deklaruar se konvoji i automjeteve të KFOR-it drejt veriut të Kosovës është pjesë e ushtrimeve të rregullta. Ai ka mohuar se ky ushtrim lidhet me votimin në Kuvend të Ushtrisë. Por sidoqoftё pjesёtarёt e KFOR-it janё tё gatshёm pёr tё menaxhuar me situatёn. Ata kanё sjellё makineri tё rёndё sot nё Veri tё Kosovёs dhe njё pjesё e tyre, sot paradite janё stacionuar nё fshatin Dren tё komunёs sё Leposaviqit. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë