Specialja po fton ҫdo kend që asocon me ‘UҪK’: A do t’i ftojë edhe veteranët e rrejshëm!?

Është bërë tashmë listë e gjatë e të ftuarve nga Specialja, pasi që së paku tridhjetë persona janë ftuar deri më tash nga Gjykata Speciale për intervistim në Hagë. Ёshtë krijuar përshtypja se Gjykata speciale po e fton ҫdo kend që në ҫfarëdo mënyre të asocon me UҪK-në. Në këtë frymë, në Kosovë kanë filluar të qarkullojnë spekulimet ironike se qysh ka nisur turrin specialja në gjuetinë e shtrigave “anti UҪK”, kështu me shumë mundësi do ta pësojnë edhe veteranët e rrejshëm, pasi që edhe ata asocojnë në njëfarë forme me UҪK-në.

Të ftuar të speciales janë prej ushtarëve më të thjeshtë e deri në zingjirin më të lartë komandues të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ato në cilësi të ndryshme kanë udhëtuar e do të udhëtojnë drejt Hagës, qytetit holandez për t’u përgjigjur në pyetjet e prokurorëve rreth dyshimeve për krime në kohën e luftës në Kosovë dhe disa muaj pas saj.

I pari që kishte marrë ftesën për t’u paraqitur para prokurorëve të Speciales ka qenë komandanti i Zonës Operative të Llapit, Rrustem Mustafa-Remi. Kjo kishte ndodhur në dhjetor të vitit të kaluar, e ishte intervistuar në janar të vitit 2019.

Javën që po e lëmë, Specialja ka shtuar numrin e ftesave për krerët më të lartë të UÇK-së. Së fundi janë ftuar edhe Bislim Zyrapi, ish-shef i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, e Jakup Krasniqi, ish-zëdhënës e anëtar i SHP-së, si dhe ish komandanti i zonës së Dukagjinit të UҪK-së, Ramush Haradinaj, i cili sipas pohimeve të tij, u detyrua të jap dorëheqje të pa revokueshme nga posti i kryeministrit të vendit, pikërisht për këtë shkak.

Sipas këtij ritmi, shtrohet pyetja kur dhe a do t’i marrin ftesat për Hagë edhe Hashim Thaҫi e Kadri Veseli. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë