Takohen Haradinaj – Kosnett: Kosova do ta ruajë miqësinë me SHBA-në, por taksa mbetet

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka takuar ambasadorin amerikan, Philip Kosnett, me të cilin ka thënë se kanë biseduar për intensifikimin e angazhimeve në fuqizimin e Kosovës në të gjitha aspektet.

Në një postim në Facebook, Haradinaj ka thënë se Kosova mbetet e vendosur të ruajë miqësinë me SHBA-në. Ai megjithatë nuk ka përmendur nëse është folur edhe për taksën ndaj mallrave serbe, por ka shtuar se marrëdhënia mes dy vendeve është e pacenueshme, pa marrë parasysh dallimeve në opinione.

“Kosova mbetet e vendosur në ruajtjen e miqësisë dhe përherë besnike ndaj aleatit të saj strategjik, ShBA-së. Në takim të rregullt pune me ambasadorin amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, bashkëbiseduam për intensifikimin e angazhimeve të përbashkëta në fuqizimin e Kosovës në të gjitha aspektet dhe avancimin e agjendës euro-atlantike të vendit tonë. Marrëdhënia e ngushtë ndërmjet Kosovës dhe Amerikës është e pacenueshme, pa marrë parasyshë dallimin eventual në opinione”, ka thënë Haradinaj.

Ndërsa në një prononcim për media sot gjatë ditës Haradinaj, ka përsëritur qëndrimin e tij se Kosova do ta heqë taksën ndaj Serbisë vetëm kur të marrë garanci për marrëveshje përfundimtare për njohje.

Sipas tij, ky është qëndrim i qartë i Kosovës dhe kjo u është bërë e ditur edhe partnerëve që po ashtu kanë qëndrim të qartë duke kërkuar që taksa të hiqet.

Pas mbledhjes së Qeverisë, Haradinaj ka thënë se një “sugjerim” të tillë e ka marrë edhe sot në takimin me ambasadorin amerikan Philip Kosnett, por ka shtuar se taksa është e lidhur me njohjen nga Serbia.

“Do t’i mbetem besnik bindjes se ekziston mënyra me e hjekë taksën, por duhet të përgatitet një marrëveshje për njohje mes dy shteteve. Marrëveshja e heq taksën, obligative ligjore për njohje duke shtuar se “Kosovës i ka kushtuar shumë procesi i dialogut qe 20 vjet”. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë