Trump i jep ultimatum OBSH-së mbi trajtimin Covid-19

Presidenti amerikan Donald Trump i ka dërguar një letër kreut të Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) duke kërcënuar se do të tërheqë fondet e SHBA-së për Covid-19 përgjithmonë.

Letra përshkruan një afat 30-ditor që organizata të angazhohet për “përmirësime thelbësore” ose të rrezikojë të humbasë miliona dollarë dhe daljen e SHBA.-ve nga OBSH-ja poashtu.

Letra drejtuar shefit të OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, kritikon fazat e përgjigjes së organizatës pothuajse që nga dhjetori.

Më herët të hënën, zoti Trump e quajti organin shëndetësor të KB “një kukull të Kinës”.

Presidenti, i cili përballet me procesin e zgjedhjeve këtë vit, edhe vetë është kritikuar për trajtimin e tij të pandemisë, por për këtë ai ka fajësuar Kinën në lidhje me përpjekjen e saj për të mbuluar shpërthimin e virusit dhe ka akuzuar OBSH-në që nuk e ka mbajtur përgjegjës Pekinin zyrtarë.

Kina ka mohuar vazhdimisht akuzat, duke argumentuar se vendi kishte lëshuar informacione “në mënyrë të hapur, transparente, të përgjegjshme dhe në kohë”.

Përndryshe, SHBA-të kanë më shumë se 1.5 milion nga 4.8 milion raste të konfirmuara të koronavirusit në botë, me më shumë se 90,000 vdekje.

@Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë