Ushtria e SHBA nga viti i ri me teknikё të re luftarake

Sipas faqes zyrtare të ushtrisë amerikane, këto dërgesa mbajnë programin në kohën e duhur, pas një vendimi të Këshillit të Rishikimit të Armatimit të Sistemit të Ushtrisë, javën e kaluar për të ecur përpara me fushata të JLTV-ve (Joint Light Tactical Vehicle) në Skuadrën e Parë të Luftimit të Brigadës së Armatosur, Divizioni i 3-të i Këmbësorisë.

Ushtarët janë gati ti vënë duart mbi Automjetet e Reja (JLTVs) dhe njësia e parë do të fillojë të marrë kamionët kur fillon Viti i Ri. Njësia, e vendosur në Fort Stewart, do të fillojë të marrë JLTV-të e veta në janar 2019 dhe duhet të jetë e pajisur plotësisht me rreth 500 JLTV të reja deri në fund të marsit 2019, transmeton lajmi.net.

Kamionët e rinj përfaqësojnë një sukses të rëndësishëm modernizimi për Ushtrinë dhe Korpusin Detar, me programin në rrugën e duhur për të zëvendësuar shumë automjete.

JLTV do t’u japë ushtarëve, marinsave dhe komandantëve të tyre më shumë opsione në një zgjidhje të mobilitetit të mbrojtur që është gjithashtu qëllimi i parë i automjeteve i ndërtuar për rrjetet moderne të betejës.

“Ne jemi shumë të ngazëllyer për t’i marrë këta kamionë në duart e ushtarëve tanë”, tha komandanti i skuadrës së parë të Brigadës së Armatosur, Mike Adams. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë