Vepra muzikore “Kalorësi i lirisë” për Skënderbeun në 2018

Në kuadër të 550 vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, edhe artistët tanë të shquar, po i bashkëngjiten shumë projekteve për të shënuar me dinjitet këtë datë të rëndësishme nga mbamendja jonë kombëtare, shkruan Kabllogrami

Këngëtari, kompozitori dhe autori i tekstit, Ilir Shaqiri, bashkë me këngëtarët Arif Vladi dhe Nikolë Nikprelaj, së shpejti do të editojnë këngën me titull “Kalorësi i lirisë” me muzikë dhe orkestrim nga Edmond Zhulali. Pjesë e këtij projekti do të jetë kori dhe orkestra revyale e Prishtinës me dirigjent Valton Beqirin e regjisor Astrit Idrizin, kurse realizimi – RTV 21.

“Kalorësi i lirisë” pritet të jetë një realizim brilant meqë, autorët e kësaj kënge janë artistë të dëshmuar të skenës shqiptare.

Projekti është në realizim e sipër, kurse do të vijë para audiencës në fillim të nëntorit.

Të përkujtojmë se me vendimin e Qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë, ky vit, në tërësi është shpallur Viti i Skënderbeut. Ndërsa ky është teksti i ‘Kalorësit të lirisë’ që nga njohësit e muzikës së mirëfilltë, pritet të jetë një kryevepër muzikore.

Në një postim në Facebook, Edmond Zhulali ka shkruar se kjo këngë është dedikim për heroin kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu.

“Të dashur miq, dua t’u prezantoj këngën time më të re ‘Kalorësi i Lirisë’ kushuar heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu”, ka shkruar ai.

Kalorësi i lirisë

Toka e qielli po lëshojnë flakë
Vetëtinë e tundet dheu
300 burra luftëtarë
Po u prin Skënderbeu…

Vjen kushtrimi anembanë
Bijtë e Arbrit po i thërret
Hapen shtigjet nga çdo anë
I bekoi Zoti vet!

Ulen shqipet mbi kështjella
Kuvendojnë prijësit shqiptarë
Shpata Gjergjit si rrufe
Ndër beteja fitimtar…

……………..

Sa beteja i fituam
I ka njohur historia
Shpëtimtar të njeh Evropa
Dritë në sy të ka liria!

Lart në qiell të rri lavdia
Krenaria jonë ti je
Kur më pyesin nëpër botë
Jam shqiptar – Skënderbe!

Refreni:
Skënderbe o princ shqiptar
Monument në histori
Je shqiponjë e diell mbi mal
Në atdheun kuqezi!

O kalorës i lirisë
Krenaria jonë kombëtare
Rreth flamurit të bashkimit
Me ty vjen…
Me ty vjen besëlidhja e madhe! /©kabllogrami.com/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë