Shoqata Sindikale e Teatrit Kombëtar të Kosovës solidarizohet me aktorët e Tiranës dhe Shqipërisë

Me një aksion simbolik të organizuar sot gjatë ditës para Teatrit Kombëtarë të Kosovës, Shoqata Sindikale e Teatrit Kombëtar të Kosovës është solidarizuar me protestat e artistëve nga Tiranas dhe gjithë Shqipëria për shembjen e objektit të Teatrit Kombëtar të Tiranës ndër objektet më domethënëse të Tiranës dhe kulturës Shqipëtare.

Këta të fundit po kundërshtojnë veprimin e pa logjikshëm dhe të dëmshëm të Qeverisë shqiptare dhe Bashkësisë së Tiranës.

Thirrjet dhe parollat e protestuesve ishin “Muret i shembët, por jo Teatrin”, “Unë jam Teatri”, ku me dhjetëra qytetarë e artistë për më shumë se 10 minuta kanë qëndruar me pankartat në duar, duke respektuar distancën fizike, në shenjat e kuqe që janë bërë te sheshi “Skënderbeu”, në kryeqytet.

Në shenjë solidarizimi kundër shembjes së ndërtesës së Teatrit Kombëtar në Tiranë, Teatri Kombëtar i Kosovës, Teatri i Gjilanit, Teatri “Hadi Shehu” – Gjakovë”, Teatri “Bekim Fehmiu” Prizren, Teatri “Adriana” – Ferizaj”, Teatri “Muharrem Qena” – Mitrovicë, Qendra Multimedia”, “Teatri Oda”, Teatri “Urban”, “Etno Teatri – Kukaj”, kanë anuluar shfaqjen “Skënderbeu ose dashuri dhe liri”, e cila ka qenë e planifikuar në kuadër të kalendarit online.

@Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë