Veseli thotë se Rusia është në proces të njohjes së Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, sot ka thënë se Rusia është duke shkuar drejt njohjes së Kosovës. Këtë kryeparlamentari Veseli e tha gjatë konferencës së mbajtur sot ku komentoi takimin e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin në Serbi, ku u takua me presidentin Aleksandar Vuçiq.

“Ne jemi me Amerikën, fqinji jonë po pretendon me qenë mirë me partnerët tanë por po i hapë dyert Rusisë. Rusia është duke shkuar drejt njohjes së Kosovës. Kosova do të jetë në organizatën e Kombeve të Bashkuara dhe po punojmë shumë. Opozita duhet t’iu bashkëngjitet proceseve”, tha Veseli, transmeton Koha.net.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, gjatë bisedimeve në Beograd paraqiti qëndrimin e Moskës për Kosovën. “Ky qëndrim është i qartë, konsistent dhe i bazuar në kornizat e të drejtës ndërkombëtare përfshirë edhe ato që gjenden në Rezolutën e KS të OKB-së 1244”.

“Rusia do të përkrahë me kënaqësi zgjidhjen e pranueshme tek e cila do të arrinin Serbia e Kosova në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe e konfirmuar në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara”, kishte thënë Putin gjatë qëndrimit në Beograd. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë