VV: Serbia ka filluar ndërtimin kishës në vendin ku janë varrosur 700 shqiptarë

Lëvizja Vetëvendosje në një komunikatë të rradhës thotë se Serbia ka filluar ndërtimin e një kishe në Batajnicë ku gjindet varreza masive me shqiptarë të Kosovës të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës ka dënuar ashpër këtë veprim të Serbisë  duke e cilësuar si vazhdimësi të mohimit të gjenocidit dhe nënçmimit të viktimave të shqiptarëve të kryera nga shteti Serb as kohe.

“Nuk mund të ketë̈ asnjë̈ marrëveshje paqeje e pajtimi mes Kosovës e Serbisë̈, derisa kjo e fundit nuk i pranon krimet e bëra ndaj shqiptarëve në Kosovë dhe derisa nuk kërkon falje për këto krime, duke i ndjekur dhe dënuar shumë nga kriminelët e luftës që i ka amnistuar”.

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës ka dënuar këtë veprim duke e konsideruar akt përçmimi të Serbisë ndaj viktimave shqiptare të këtij akti gjenocidal të Serbisë.

“Nuk mund të ketë asnjë marrëveshje paqeje e pajtimi mes Kosovës e Serbisë, derisa kjo e fundit nuk i pranon krimet e bëra ndaj shqiptarëve në Kosovë dhe derisa nuk kërkon falje për këto krime, duke i ndjekur dhe dënuar shumë nga kriminelët e luftës që i ka amnistuar”.

@Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë