​Haradinaj pёr taksёn: Më keni zënë ngushtë, Thaçi ka punët e veta – ne tonat

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se ka lajme të mira për shpalljen e investitorëve strategjikë në dhjetëditëshin e parë të këtij muaj me gati 2 miliardë euro në sektorin e turizmit dhe energjisë.

Ai këto komente i bëri pas takimit me ministrin e MTI-së Endrit Shala, me të cilin biseduan për çështje që kanë të bëjnë me ekonominë.

Haradinaj tha se Qeveria e Kosovës është e interesuar të heqë sot taksën nëse Serbia njeh shtetësinë tonë, ndërsa nuk ka dashur të komentojë deklaratën e presidentit Hashim Thaçi për taksën ndaj mallrave të Serbisë.

“Për presidentin më keni zënë ngushtë, nuk kam koment. Presidenti ka punët e veta, qeveria i ka punët e veta”, ka porositur ai.

Duke folur rreth kërkesave të minatorëve të Trepçës, kreu i Ekzekutivit tha se kjo ndërmarrje ka qenë peng i çështjes politike, por janë gati për këtë zhbllokim të situatës, pёrcjell kosovapress.

Ndërsa, ministri i Tregtisë dhe Industrisë Endrit Shala sa i përket çështjes së çmimit të naftës, ka thënë se me ligjin e ri do të ketë një rregullator për rregullimin e çmimeve të derivateve dhe theksoi se kanë biseduar për investitorët strategjikë, që sipas tij janë 11 aplikues dhe nga fillimi i muajt do të fillohet me shpalljen e tyre si investitorë strategjikë./©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë