A po riaktivizohet ‘IRA’ në Irlandën Veriore: Shpërthen një veturë me eksploziv

Një autobombë ka shpërthyer jashtë gjykatës së Londonderry, në Irlandën e Veriut. Policia lokale ka marrë një telefonatë paralajmëruese dhe ka arritur të shkojë në vendngjarje për të evakuuar disa zyra para shpërthimit.

Asnjë person nuk mbeti i lënduar. Ndërkohë që dy persona janë arrestuar. Policia bëri të ditur se dyshon që sulmi të jetë kryer nga një grup republikan disident.

Shpërthimi ndodhi në orën 20:15 të shtunën, pranë Bishop Street, përpara një gjykate. Dy të dyshuarit, rreth të 20-ave janë vënë në pranga, vuri në dukje policia nga Irlanda Veriore. Hetuesit mendojnë se pas këtij sulmi fshihet “IRA e re”, një degë disidente e ushtrisë republikane irlandeze.

“Pista jonë kryesore është IRA e re”, tha zëvendës shefi i policisë, Mark Hamilton, i cili e përshkroi këtë grup si “të vogël” dhe “kryesisht pa autoritet të madh”. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë