Albini në Kuvend: Nëse nuk ndalet Thaçi, e presin protesta edhe më masive

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, në seancën e parë të Kuvendit për sesionin pranveor, ka adresuar akuza ndaj presidentit Hashim Thaçi, lidhur me dialogun Kosovë-Serbi si dhe ndaj Qeverisë Haradinaj.

Ai foli për grevat e punëtorëve të arsimit dhe korrupsionion në vend.

Duke përmendur deklaratën e presidentit Thaçi i cili ka thënë se është i gatshëm për çfarëdo kompromisi për arritjen e marrëveshjes me Serbinë, Kurti tha se aktualisht nuk po flasim për dialog por për pazare mes Kosovës dhe Serbisë.

“Në vitin e kaluar presidenti paralajmëroi kompromis të dhimbshëm. Thaçi ose bën blof me idenë e pajtimit final me Serbinë ose tash ka marrëveshje të fshehtë me Serbinë. Ajo çfarë kemi sot nuk është dialog por pazar”, tha ai.

Albini tha se partia e tij është kundër heqjes së taksës ndaj Serbisë, duke shtuar se në rast se presidenti Thaçi nuk largohet nga ideja e prekjes së kufijve, atëherë do të ketë protesta më masive se ajo e 29 shtatorit të vitit të kaluar.

“Ne kërkojmë largimin e qeverisë Haradinaj dhe mbetjen e tarifës. Nuk ka kuptim dialogu përderisa kemi çdo ditë ftesa nga Gjykata Speciale. Protesta e 29 shtatorit ishte madhështore, por ajo do të jetë e vogël krahasuar me protestat tjera nëse nuk ndalet ky president” , u shpreh Kurti. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë