Ambasadori Gjerman: 3 gjërat që do t’i kisha ndryshuar në Kosovë po të kisha një shkop magjik 

Ambasadori Gjerman Christian Heldt, thotë se 3 gjëra do t’i ndryshonte menjëherë po të kishte një shkop magjik. Ato janë marrëdhëniet dhe marrëveshja Kosovë – Serbi të kryhet, pastërtia dhe liberalizimi i vizave.

Christian Heldt ka disa muaj që është në krye të Ambasadës së Gjermanisë në Kosovë, por assesi nuk po mund të mësohet me ajrin e ndotur të Prishtinës.

Gjatë një interviste për numrin festiv të gazetës “Zëri” diplomati gjerman shprehet se po ta kishte shkopin e famshëm magjik tri gjëra do t’i ndryshonte në Kosovë.

“Që shqiptarët e serbët, sikurse edhe bashkësitë tjera, t’i qaseshin njëri-tjetrit në mënyrë më aktive dhe të arrihet paqe me Serbinë, t’i zhdukë mbeturinat gjithandej dhe të ketë një qasje më miqësore ndaj natyrës e që gjenerata e re të udhëtojë shpejt e pa kufizime në Evropë”, ka thënë Heldt.

Ai ka theskuar se niveli i ajrit të ndotur është shumë i lartë dhe Kosova duhet të investojë më shumë në zgjidhjen e këtij problemi si dhe të koncentrohet në prodhimet e energjisë së ripërtritshme më shumë. Sipas, Ambasadorit gjerman Heldt, në këtë fushë Kosova ka potenciale që ende nuk i ka eksploruar mirë. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë