Bill Clinton në Kosovë për 20 vjetorin e ҫlirimit

Ish-Presidenti amerikan, Bill Clinton në kohën e bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë fashiste – që atëbotë udhëhiqej nga krimineli Sllobodan Millosheviq (i përzgjedhur nga akademia serbe dhe kisha ortodokse serbe), do të vie në Kosovë për shënimin e 20 vjetorit të ditës së ҫlirimit të Kosovës nga okupatori gjenocidial serb. Tashmë kjo vizitë është konfirmuar edhe nga Këshilli Organizativ për Shënimin e 20 vjetori të hyrjes së trupave të NATO-së në Kosovë, bën të ditur Kabllogrami.

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, do t’i bashkëngjitet popullit të Kosovës në shënimin e 20 vjetorit të lirisë dhe do të mbajë fjalim në Tubimin Qendror për shënimin e 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë.

Kjo është hera e katërt që Bill Clinton viziton Kosovën.

Gjatë vitit 1999 ShBA në krye me ish-Presidentin Clinton kanë qenë akterët kryesor në vendimin për bombardimin e ish-Jugosllavisë nga Aleanca Veriatlantike NATO që atëbotë udhëhiqej nga gjenerali i famshëm amerikani NATOS-s, Wesley Clark.

Në vijim mund të lexoni të plotë njoftimin e Këshillit Organizativ për shënimin e 20 vjetorit të ҫlirimit të Kosovës.

Njoftimi i plotë:

Më 12 qershor 2019 Kosova shënon 20 vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-së. Ne jemi duke shënuar këtë përvjetor historik të Kosovës bashkë me miqtë dhe aleatët tonë me të cilët ndajmë vlerat e paqes, lirisë dhe demokracisë. Njëkohësisht, ne po nderojmë të kaluarën tonë dhe vizionin tonë për paqe të qëndrueshme.

Ish- Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, do t’i bashkëngjitet popullit të Kosovës në shënimin e 20 viteve të lirisë, dhe do të mbajë fjalim në Tubimin Qendror për Shënimin e 20 vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-së në Kosovë.

Data: E mërkurë, 12 Qershor 2019

Vendi: Sheshi “Skëndërbeu”

Koha: 11: 00

Ftojmë të gjithë qytetarët e Kosovës të marrin pjesë në tubimin qendror, dhe të shfrytëzojnë këtë mundësi për të falënderuar Presidentin Clinton për lidershipin e tij në ndërtimin e paqes në Kosovë dhe përkrahjen e tij të vazhdueshme për paqe dhe stabilitet në tërë rajonin. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë