Premier League u thotë klubeve se sezoni 2019/20 duhet të vendoset në bazë të “meritave sportive”

Do të thotë që çështje si eliminimi nga liga, katër të parët dhe titulli zgjidhen ose duke luajtur ndeshjet e mbetura, ose një formulë matematikore bazuar në lojërat e luajtura, me një pikë të peshuar për çdo lojë në shqyrtim.

Anulimi i sezonit mbetet plotësisht jashtë si opcion sipas gazetës së njohur angleze The Independent.

Ky është njoftimi i parë që mundësia e shkurtimit të sezonit ishte diskutuar në një takim të Premier League, por ky është ende vetëm një plan emergjentë, pasi qëllimi kryesor është të plotësojë listën e ndeshjeve të mbetura.

Çështja e vazhdimit të garës do të kthehet për vendim në qeveri mbi mundësinë e përdorimit të stadiumeve të klubeve, megjithatë, shumica e klubeve kanë kërkuar të shtyhet çështja e luajtjes në vende neutrale. Të gjithë do të preferojnë të luajnë lojërat e tyre në sezonin e rifilluar në shtëpi, por shumë pranojnë se nuk ka gjasa të jetë e mundur. Shtë një çështje që ka ushtruar natyrisht klubet në pjesën më të ulët, duke pasur parasysh se mund të ndikojë në heqjen.

-The Independent

 

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë