Brazili autorizon përdorimin e barnave kontraverze anti-malariale kundër COVID-19

Dy ilaçe kontraverze anti-malariale janë miratuar për përdorim në pacientët me koronavirus nga ministria e shëndetësisë të Brazilit. Asnjë provë përfundimtare nuk ekziston që të dy ilaçet, klorokuin dhe hidroksilklorina, janë efektive në trajtimin e Covid-19.

Pacientët do të duhet të nënshkruajnë që pajtohen me efektet anësore të mundshme.

Në mars, Presidenti Brazilian Jair Bolsonaro pohoi në mediat sociale se hidroksilkolina ishte plotësisht efektive në trajtimin e virusit.

Të hënën Presidenti amerikan Donald Trump njoftoi se ai ishte duke marrë hidroksilkolinë si një masë parandaluese.

Por Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA-së (FDA) thotë se ilaçi “nuk është treguar i sigurt dhe efektiv”.

“Ne kemi nevojë për prova dhe teste më të mëdha, me cilësi të lartë, dhe spontane klinike, në mënyrë që të vlerësojmë më mirë efektivitetin e tyre,” thotë Kome Gbinigie i Universitetit të Oksfordit, autor i një raporti mbi testimet anti-malariale për Covid-19.

Ekzistojnë rreziqe të efekteve anësore serioze nga ilaçet, duke prekur sytë dhe zemrën por edhe organe tjera.

@Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë