Greqia do të rihap sezonin e turizmit në qërshor, thotë kryeministri grek

Sezoni turistik grek do të fillojë muajin qërshor, duke u përcjellur edhe me fluturimet ndërkombëtare të çharterit në vendet e njohura turistike Greke  në korrik, thotë kryeministri grek.

“Periudha e turizmit fillon më 15 qershor, kur hotelet sezonale mund të rihapen,” tha Kyriakos Mitsotakis në një adresim televizivë të Mërkurën.

“Le të jetë kjo sezonë e verës epilogu i krizës [Covid-19],” shtoi ai.

Pandemia e koronavirusit kërcënon të dëmotn industrinë e turizmit në Greqi, e cila është jetike për ekonominë e vendit.

Njoftimi Grek erdhi gjersa ministrat e turizmit të BE-së ranë dakord të bëjnë “gjithçka që duhet bërë për rimëkëmbjen e shpejtë dhe të plotë të turizmit evropian”.

Ndërsa kufizimet që synojnë minimizimin e përhapjes së virusit lehtësohen gradualisht në të gjithë Evropën, Z. Mitsotakis tha se Greqia kishte treguar me trajtimin e saj të krizës se ishte një “vend i siguritë, i besueshëm dhe me shëndetësi në nivel të duhur”.

“Është një reputacion i shkëlqyeshëm”, tha kryeministri, duke shtuar se vendi kishte siguruar një “mburojë higjienike në çdo vend të mikpritjes … pasionin tonë që gjithmonë frymëzohet nga Xenios Zeus”. Perëndia Greke Zeus ishte perëndia e ksenisë ose mikpritjes, përpos shumë gjërave të tjera.

@Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë