Edhe Franca njeh Ushtrinё por thotё se Veri duhet tё jetё vetёm KFOR-i

Pas votimit të tri projektligjeve që ndërlidhen me transformimin e FSK-së, Kosova nga sot e ka Ushtrinë e saj. Nuk kanё munguar reagimet e akterёve ndёrkombёtarё gjithandej. Disa me po tё madhe kanё pёrkrahur formimin e Ushtrisё, siç janё SHBA-tё, Britania e Madhe e Gjermania. Disa s’janё pajtuar me kёtё akt siç ishte reagimi i Sekretarit Gjeneral tё NATO-s, Jens Stoltenberg dhe BE-ja zyrtare, por pёr habi, kundёr ishte edhe kryeministri i Maqedonisё Veriore, Zoran Zaev. E disa tё tjerё ishin mё neutral me qёndrime ‘as andej e as kёndej’, shkruan sot Kabllogrami

Pas kёtij akti ka reaguar edhe Ambasada e Francës së Kosovë, nëpërmjet një komunikate ku ka thënë se Franca njeh miratimin e ligjeve të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), të cilat parashikojnë tranzicionin e saj gjatë një dekade.

Sipas komunikatës, Franca kërkon që të rifillojë dialogu me Serbinë.

“Franca dëshiron mbetjen në fuqi të marrëveshjeve me KFOR-in lidhur me praninë e FSK-së në veri të vendit. Ajo i bën thirrje Kosovës që të rifillojë sa më shpejt dialogun me Serbinë me qëllim të arritjes së normalizimit të plotë të marrëdhënieve midis dy vendeve”, thuhet në njoftimin e tyre. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë