Mogherini i fton në takim udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perendimor

Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, pak para skadimit tё mandatit tё saj – tё cilin e kishte tё mbushur me turbulenca e dёshtime, sidomos në raport me Ballkanin Perëndimor, do të organizojë një takim joformal me liderët e Ballkanit Perendimor gjatë javës së ardhshme në Bruksel, raporton Kabllogrami

Në takimin e 19 dhjetorit, do të diskutohet për situatën në rajon, arritjet gjatë vitit 2018 si dhe planet për vitin e ardhshëm, ka njoftuar Shërbimi i Jashtëm i Bashkimit Evropian.

“Në vitin 2018 është konfirmuar perspektiva e qartë evropiane, e bazuar në meritat dhe rezultatet, për të gjithë partnerët në Ballkanin Perendimor” thuhet në njoftim.

Komisioni Evropian, në shkurt, miratoi strategjinë për Ballkanin Perendimor, ndërkaq në samitin me BE-në në Sofje, në muajin maj, u mblodhën gjithë përfaqësuesit e vendeve të Ballkanit Perendimor, për herë të parë pas 15 vjetëve.

Në takimin e 19 dhjetorit thuhet se do të marrë pjesë edhe Komisioneri për Zgjerim i BE-së, Johannes Hahn. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë