Erdogan  te “vllau” Vuҫiq  për ta inauguruar autostradën shumë miliardëshe

Mediat serbe shkruajnë se presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, viziton Serbinë në datë 29 gusht, ku pritet të formalizojë dhe inaugurojë edhe zyrtarisht fillimet e punimeve në autostradën Beograd-Sarajevë.

Megjithatë, këto po mbeten ende informacione të pa konfirmuara.

Një marrëveshje tregëtare për hartimin e planit të detajuar për ndërtimin e seksioneve të autostradës Beograd-Sarajevë midis Qeverisë së Serbisë dhe kompanisë turke Tashjapi u nënshkrua në dhjetor të vitit të kaluar.

Ndërtimi i autostradës Beograd-Sarajevë ia mundëson Serbisë që të lidhet me Korridorin Evropian 5, që lidh Hungarinë, Kroacinë dhe Bosnjën e Hercegovinën, dhe kështu të ndërlidhen me korridoret 10 dhe 11. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë