Portugalia, kampionia e parë e Ligës së Kombeve

Pasi që u shpall kampione Evropiane e futbollit në EURO-n e fundit që u mbajt në Francë, Portugalia ka vazhduar rrugën e suksesit duke u bërë kombëtarja e parë që ka fituar titullin e kampionit në Ligën e Kombeve, raporton Kabllogrami.

Gjatë tërë takimit në finalen e Ligës së Kombeve, Portugalia kundër Holandës kishte një dominim të lehtë, ndonëse nuk munguan as rastet nga ekipi holandez. Por gjithҫka zgjidhi një gol i Goncalo Guedes në minutën e 60-të të takimit, gol i cili ishte i mjaftueshëm që Portugalia të fitojë 1 me 0 finalen ndaj Holandës dhe të stoliset me titullin e parë duke hyrë në histori si kombëtarja e parë që ka fituar këtë titull.

Duhet thënë se kapiteni i Portigalisë, Cristiano Ronaldo, tashmë në moshë 34 vjeҫare bëhet ndër futbollistët e rrallë në botë që ka fituar pothuaj ҫdo titull të mundshëm si në garat ekipore me klube ashtu edhe me kombëtaren. Ronaldos i ka mbetur për ta fituar vetëm titullin e botërorit për kombëtare për ta plotësuar këtë rekord unik. Mbase do të ketë mundësi që ta realizojë këtë në botërorin e ardhshëm që do mbahet në Katar më 2022 nëse akoma është aktiv si lojtar dhe në formë të mirë siҫ jemi mësuar ta shohim prore. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë