Fëmija i parë i Vitit të Ri në Zvicër është shqiptar

Kishin kaluar vetëm tre minuta nga Viti i Ri, kur ka lindur fëmija i parë në Kantonin e Gjenevës, që deri më tani raportohet se është i pari që ka lindur në Zvicër.

Fëmija i parë është shqiptar, derisa deri më tani nuk ka emër. Prindërit mund të vendosin deri më 4 janar për emrin e tij, shkruan “20Min”.

Babai i foshnjës është Ejup Limani (37-vjeçar), i cili punon si piktor, përcjell albinfo.ch.

Ndёrsa nё rajonin tjetёr tё Zvicrёs, nё Luzern ka lindur fёmija i parё nё ora 00:30, pra gjysёm ore pas hyrjes nё Vitin e Ri dhe prindёrit e kanё pagёzuar me emrin Dario.

Në kantonin e Bernës, Elea Siegenthaler lindi 51 minuta pas mesnatës. Prindërit e Eleas janë nga Ochlenberg. Vajza është e gjatë 52 centimetra dhe peshon 3260 gramë në lindje.

Në Zvicrën qendore, sipas Tagblatt, Bera, ishte vajza e parë e vitit të ri. Ajo lindi në 01:30. Të gjitha foshnjat e lindura për Vitin e Ri nё Zvicёr janë mirë, pёrfshirё foshnjёn e qё lindi e para pёr kёtё vit nё Zvicёr, qё ёshtё nga prindёr shqiptarё. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë