Filharmonia tё dielёn me koncert pёr festa tё fund vitit

Filharmonia e Kosovës do të mbajë kocertin pёrmbyllёs pёr kёtё vit, dhe atё me dy termine brenda ditёs sё diel. Për shkak të interesimit të madh të publikut për koncertin e fundvitit, menaxhmenti i Filharmonisё ka vendosur që të dielën mё 23 dhjetor, të mbajë koncertin e njëjtë në dy orare. I pari do të fillojë në orën 17:00, ndërsa i dyti në orën 20:00, njofton Kabllogrami

Baki Jashari, drejtor i Filarmonisë së Kosovës, në një konferencë për media, të mërkurën, ka thënë se në bazë të disa llogaritjeve që kanë bërë, numri i të interesuarve arrin deri në dy mijë veta. Pas shqyrtimit të disa opsioneve që kjo ngjarje të zërë vend në një ambient tjetër e jo në “Sallën e Kuqe” – e cila ka rreth 340 ulëse – në bashkëpunim me dirigjentin Norman Widjaja kanë vendosur që këtë ngjarje ta organizojnë dy herë brenda ditës. Në këtë formë të gjithë të interesuarit mund të pajisen me bileta në objektin e Filarmonisë, të cilat janë falas. Kësisoj, sipas Jasharit, të gjithë të pranishmit do të kenë ulëset e veta.

Ky koncert, i cili e rikthen Widjajan për herë të tretë në Kosovë, do të sjellë arie të operave të njohura operistike, po ashtu edhe vepra simfonike. Befasi e mbrëmjes do të jetë ansambli vokal i porsaformuar “Dardanicum Cantori”. Pjesë e programit janë jashtë gjashtë solistë, dy prej tyre të ftuar special: sopranoja kosovare e cila jeton dhe vepron në Vjenë, Lorika Ismajli, dhe baritoni i njohur shqiptar Armando Likaj. Ata do të ndajnë skenën me tenorin e ri Granit Musliu dhe sopranot Adelina Paloja, Arta Jashari dhe Kaltrina Miftari. /©Kabllogrami/

 

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë