Frika nga COVID19, Testim Masiv i popullatës në Wuhan!

Zyrtarët shpresojnë të kontrollojnë të gjithë 11 milion banorët. Ata kanë testuar tashmë 3 milion njerëz që nga prilli, thonë media shtetërore. Autoritetet duan të përcaktojnë numrin e rasteve asimptomatike të pranishme në qytet.

Ai vjen pasi Wuhan regjistroi rastin e parë të ri për më shumë se një muaj fundjavën e kaluar, me pesë infeksione të reja të konfirmuara të raportuara të hënën.

Fotografitë nga qyteti tregojnë radhë të gjata në vendet e testimit.

@Getty Images
@Getty Images

Në fund të prillit, qeveria provinciale Hubei raportoi se 63,000 njerëz po testoheshin në Wuhan çdo ditë.

Dhe deri më 10 maj, kjo shifër kishte rënë në pak më pak se 40,000.

Ka më shumë se 60 qendra testimi në të gjithë qytetin, sipas gazetës zyrtare Hubei Daily.

Këto kanë një kapacitet maksimal prej 100,000 testesh në ditë më së shumti, duke e bërë të vështirë të shihet se si mund të përmbushet një objektiv i testimit të gjithë popullatës në vetëm 10 ditë.

Kështu që autoritetet kanë treguar që testet nuk do të fillojnë dhe përfundojnë brenda të njëjtës periudhë 10-ditore.

“Disa rrethe [në qytet] do të fillojnë nga 12 maj, të tjerë nga 17 maj, për shembull,” tha Qendra Wuhan për Kontrollin e Sëmundjeve.

“Secili qark përfundon testimet e tij brenda 10 ditëve nga data e fillimit.”

Dhe sipas një raporti të Reuters më 13 maj, përgatitjet për kryerjen e testeve kishin filluar në dy nga 13 rrethet e qytetit.

@Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë