Fiton 5000$ nëse shpërngulesh në këtë shtet të SHBA-së

Shteti verilindor i Vermontit, SHBA tërhoqi mjaft vëmendje vitin e kaluar kur njoftoi se do të fillojë të paguajë punëtorë nga vende të tjera për t’u zhvendosur atje.

Në atë kohë nuk kishte shumë detaje për këtë por më 1 janar u hap zyrtarisht Programi i Granteve të Punëtorëve të Jashtëm.

Aplikantët  të cilët janë të punësuar jashtë Vermontit dhe shpërngulen atje pas 1 janarit 2019, mund të aplikojnë për grante (ndihmë financiare) deri në 5.000 dollarë, për të mbuluar shpenzimet e  të zhvendosjes së tyre ose shpenzimeve të lidhura me punën.

Nuk ka afat përfundimi: Grantet do të shërbejnë derisa të mbarojnë 125.000 dollarët që janë vendosur për programin. – tha një zëdhënës i shtetit, transmeton gazeta express.

Shuma e nisjes së programit ishte fillimisht $ 10,000. Megjithatë, përfituesit e suksesshëm të 2019 do të duhet të ri aplikojnë për financim në vitin 2020. Vermont nuk është i vetmi vend që mund të marrin në konsideratë punëtorët e huaj që kërkojnë një shtëpi të re për këtë vit të ri.

Qyteti i Tulsa, Oklahoma, po ofron $ 10,000 në para të gatshme si edhe shumë përfitime të tjera për të joshur forcën e re punëtore por edhe tatimpaguesit e ardhshëm. /©Kabllogrami/

Linku aplikimit: https://www.thinkvermont.com/r…

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë