Greva në arsim i bën dy javë të plota – Një mësuese s’do të dëgjojë për grevën

Greva në arsim po i bën dy javë të plota, derisa këtë poshtërsi me gjithë maltretimin psikik dhe shpirtëror që ua kanë bërë nxënësëve dhe prindërve të tyre – SBASHK-u dhe Qeveria, nuk ka lum që e lanë, shkruan Kabllogrami.

Në një shkollë fillore “Xhevat Berisha”, në Prizren, mësuesja Hatmane Bytyqi, ndonëse përkrah kërkesat e grevistëve, ka marrë vendim që të vazhdojë me mësim me nxënësit e saj të klasës së dytë dhe këtë e shohin me simpati prindërit e nxënësëve.

Derisa, këtë, kolegët e saj nuk e shohin si veprim të mirë. Drejtori i Arsimit në komunën e Prizrenit thotë se është i kënaqur me veprimin e kësaj mësueseje, raporton televizioni KTV.

Megjithëse greva e mësimdhënësve po vazhdon edhe në shkollën “Xhevat Berisha” të Prizrenit, mësuesja Hatmane Bytyqi po vazhdon ta mbajë procesin mësimor, ajo nuk ka pranuar të flasë para kamerës së KTV-së.

Përkundër kërkesave për deklaratë, ajo ka refuzuar të flasë para kamerës, por ka thënë se është e vendosur për të mos hyrë në grevë.

Dhe, duke parë çoroditjen sociale në Kosovë, me një qeveri që i rrit pagat qind për qind për veten e saj dhe disa kategori tjera të interesit, dhe arsimtarët që hyjnë në grevë si reaksion i këtij veprimi të papërgjegjshëm të qeverisë, duke mos u interesuar asnjërës palë fati i nxënësëve të cilët i kanë lënë të traumatizuar, atëherë s’na mbetet gjë tjetër pos t’i themi kësaj mësuese në Prizren – bravo të qoftë. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë