Ilir Deda i reagon Mogherinit

Ilir Deda, Deputet i Kuvendit të Kosovës, ka reaguar pas porosisë së Bashkimit Evropian për Kosovën, që ajo ta heqë taksën e re prej 100% ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina, raporton Kabllogrami

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Deda ka bёrё disa vёrejtje parimore, karshi përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini.

“Mogherini kërkon heqjen e menjëhershme të taksës ndaj Serbisë dhe thotë që është në kundërshtim me “frymën” e MSA-së?”

“Eh po ne, dhe jo vetëm ne në Kosovë, qe 5 muaj po kërkojmë që Mogherini të prononcohet kundër ndarjes së Kosovës; të reagojë kundër Serbisë që po punon në mënyrë agresive kundër Kosovës duke e shkelur “frymën” e normalizimit të marrëdhënieve; dhe po, po kërkojmë që BE t’i përmbushë obligimet e saj ndaj Kosovës”, ka shkruar Deda në facebook.

Sipas Dedёs, Mogherini nuk i ka mbetur mё kredibilitet.

“Çuditërisht ajo vetëm ka heshtë, mos të them që i ka injoruar këto kërkesa. Kështu e ke kur znj. Mogherini e humbë kredibilitetin”, përfundon shkrimi i Dedës. /©kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë