Ka nisur ‘Australian Open’, favoritët pa vështirësi në start

Grandlsami i parë i vitit ka nisur gjatë ditës së sotme. Dy ikonat e tenisit botëror, Federer dhe Nadal e kanë nisur mbarë turneun, transmeton Kabllogrami.

Roger Federer ka kaluar në raundin tjetër të Australian Open, pasi ka mposhtur bindshëm 3-0 (6-3, 6-4, 6-4) në sete Denis Istomin, shkruan Ksp.

Me të njëjtin rezultat 3-0 me sete, 6-4, 6-3, 7-5 triumfoi edhe Rafael Nadal ndaj australianit James Duckworth.

Dy setet e para u fituan me lehtësi nga spanjolli, që vuajti disi në setin e tretë, por në përgjithësi tregoi një formë të mirë dhe se kishte rikuperuar nga lëndimi.

I vetmi nga favoritët në letër që s’mundi të kalojë tutje ishte tenisti britanik Andy Murray. Por ai kishte paralajmëruar se kishte telashe me lëndimet dhe se paraqitja e tij në këtë turne, mund të ishte e fundit.

Tenisti britanik që kishte thënë se ky mund të jetë Grand Slami i tij i fundit pasi nuk po arrin të kalojë problemet me lëndime, u mund 2-3 në sete nga spanjolli, Roberto Bautista Agut, me rezultat 4-6, 4-6, 7-6, 7-6, 2-6.

Siguroi një biletë për në raundin e dytë edhe afrikano-jugori, i pesti në botë, Kevin Anderson, që mposhti 3-1 në sete francezin Adrien Mannarino (6-3, 5-7, 6-2, 6-1). /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë