Celtic shpallet kampion i Premier Ligës Skoceze pas ndërprerjes së ligës

Skocia është bërë liga e fundit evropiane e futbollit e cila ndërpren përfundimisht sezonin 2019/2020.

Skocia është bërë ndër ligat e rradhës evropiane të futbollit që mbyll sezonin aktual të futbollit për shkak të pandemisë COVID-19.

Kjo nënkupton që Celtic shpallet kampion me gjithsejt nëntë tituj të fituar radhazi.

Kryeministri Skocez u ndalua pasi klubet ranë dakord unanimisht të hënën se nuk kishte asnjë logjikë për të përfunduar sezonin duke e rikthyer atë në fusha të gjelbëra.

Pozicionet përfundimtare në ligë u vendosën nga pikët e fituara për çdo ndeshje para masave të izolimit. Celtic kishte 80 pikë nga 30 ndeshje kështu që ka 2.66 pikë në lojë. Rangers përfunduan në vendin e dytë me 2.31 pikë për lojë. Klubi Hearts janë eliminuar nga liga dhe në sezonin e ardhshëm do të garojnë në ligën e dytë.

Ky vendim vjen pasi Liga e Francës, Ligue 1, anuloi sezonin dhe i dha titullin Paris St Germain.

Belgjika dhe Hollanda poashtu kanë hequr dorë nga sezoni aktual i futbollit duke i anuluar ato.

Por Bundesliga e Gjermanisë u bë e vetmja nga pesë ligat më të mira të futbollit në Evropë që rifilluan në fundjavë.

Premier League angleze aktualisht është në diskutim me qeverinë dhe klubet rreth rifillimit në qershor.

@Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë