Kërcënimet dhe propaganda ruse: Kriza në Kosovë mund të kthehet në luftë

Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë në OSBE, Aleksandar Lukasheviq, ka deklaruar se  ‘autoritetet në Kosovë kanë vendosur ta ashpërsojnë krizën kosovare’.

“Misioni vëzhgues i OSBE-s shumë qartë tregon se Kosova gjithnjë e më shumë po bëhet pikë jo stabiliteti, burim i konfliktit potencial në rajon. Autoritetet në Prishtinë po zhvillojnë politikë të frikësimit me krizën kosovare, gjë që kërcënon me përshkallëzim të dhunës e të luftës në Ballkanin Perëndimor. Aq më keq, ka shumë shenja se udhëheqja kosovare në tërësi po i ik kontrollit të shteteve perëndimore që e kanë projektuar pavarësinë e Kosovës”, citon gazeta e Beogradit “veçernje novosti” të ketë deklaruar Lukasheviq në mbledhjen e nën Këshillit të OSBE-së.

Sipas tij, vetëm nga tetori deri në dhjetorin e vitit 2018, Kosova ka bërë një sërë provokimesh ndaj Serbisë dhe serbëve që jetojnë atje.

“Qeveria e Kosovës më 22 nëntor ka deklaruar vënien e taksës ndaj mallrave të Serbisë e të Bosnjë e Hercegovinës në masën 100 për qind. Taksa është gjithnjë në fuqi. Ftesave të SHBA-së e të BE-së për heqjen e saj, Kosova as që ua kushton vëmendjen”, ka përfunduar ai. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë