Kosova në fokusin e takimit të sotëm Pompeo-Vuçiq

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të takohet sot në Nju Jork me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo. Mediet serbe raportojnë se Kosova do të jetë tema kyqe e diskutimit në takimin ndërmjet Pompeos dhe Vuçiqit, transmeton Kabllogrami.

Sipas raportimeve, Vuçiq në takim me Pompeon do të kërkojë mbrojtje për popullin serb në Kosovë dhe heqjen e taksës 100 për qind për mallrat serbe nga Kosova.

“Presidenti Vuçiq do të kërkojë nga forca më e madhe e botës që të ketë një qasje të ekuilibruar dhe të drejtë për zgjidhjen e krizës në Kosovë”, shkruan Blic.

Sipas “Blic” i cili i referohet gazetës “Novosti”,  shkruan se takimi i sotëm është një sinjal që Uashingtoni po merr iniciativën për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, e cila shumë shpejt mund të rezultojë në heqjen e taksës.

Por mediat serbe nuk përmendin fare se ҫfarë mund të kërkojë Pompeu nga Vuҫiq, derisa s’ka shpëtuar as kësaj here pa folur një nga propaganduesit e zjarrtë të politikave fashiste të Millosheviqit, i vetquajtuar gazetar-analist i ҫështjeve ushtarake, Mirosllav Llazanski (Llaza në skija), tash i shpërblyer me postin e ambasadorit serb në Moskë, i cili nga këndi i vet ka thënë se përderisa Pompeu e thëret Vuҫiqin në baza të tilla, kjo do të thotë se, gjithnjë sipas tij, se kjo ftesë për dialog do të thotë se Amerika nuk e konsideron akoma të kryer ҫështjen e statusit përfundimtar të Kosovës. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë