Absurdi i vetëvrasjes kolektive: Kosova me tkurrjen më të lartë të popullsisë në Evropë

Koment i 'Kabllogramit'

Kosova prinë bindshëm duke e zënë vendin e parë në Evropë, mirëpo si zakonisht jo për diçka të mirë.

Për dhjetë vite si shtet i pavarur, në vend që të stimulohej me politika zhvillimore ekonomike dhe forcim të sundimit të ligjit, ri-kthimi imediat i rreth 700.000 kosovarëve të shpërngur nga papërspektiva, dhuna dhe represioni serb që kulmoi me krime kundër njerëzimit dhe gjenocidin serb në luftën e fundit, paria kosovare ka vazhduar madje me ritëm të përshpejtuar zbrazjen e Kosovës nga popullata e saj autoktone shqiptare duke mbytur përspektivat dhe duke vrarë ëndërrat e popullit e rinisë për ndërtimin e jetës së dinjitetshme në Kosovë, duke kutivuar kështu, jashtëzakonisht shumë – krimin e orgranizuar, korrupsionin e nepotizmin ekstrem, me fjalë tjera kapjen e shtetit deri në ngulfatje e zhbërje totale.

Kush është fajtor për këtë theqafje?

Përgjegjësit kryesorë duhet shënuar me emër e mbiemër. Pa dyshim që përgjegjësi kryesor në toplistën e vetëshkatërrimit është presidenti aktual i Kosovës dhe në dy mandate kryeministër që nga dita e shpalljes së Kosovës “shtet i pavarur dhe demokratik”, Hashim THAҪI, i përcjellë nga afër nga Kadri Veseli, Isa Mustafa, Ramush Haradinaj e Behxhet Pacolli që e përmbyll këtë top pesëshe të vetshktatërrimit kombëtar.

Përflitet se 370.000 deri 400.000 qytetarë të Kosovës kanë lënë vendit duke ikur nga vendlindja në këto 10 vitet e fundit (që ia kalon edhe politikave shfarosëse të Rankoviqit e Millosheviqit) – nga papërspektiva e imponuar nga Hashim Thaҫi dhe ata që gjenden nën të në toplistë që e ndihmuan në këtë qeverisje (theqafje).

Kosova jonë, ndonëse edhe ashtu e vogël, sipas një publikimi të Eurostatit është në krye të shteteve evropiane të cilat kanë pasur tkurrjen më të madhe të popullsisë në 10 vitet e fundit.

Me 15.4%, Kosova kryeson listën, e cila vazhdon me vendet e tjera si Lituania Letonia, Bosnja dhe Hercegovina, Rumania, Bullgaria, Serbia e të tjerë.

Sipas të dhënave të Eurostatit, Shqipëria është në vendin e nëntë, derisa kjo listë përmbyllet me Moldavinë e cila ka një tkurrje të popullsisë prej 0.9%. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë