Kryeministri Haradinaj kërkon njohjen e Vatikanit

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj pas takimit të sotëm me sekretarin e shtetit të Vatikanit, Pietro Parolin ka deklaruar se ai ka kërkuar njohjen nga Selia e Shenjtë.

Përmes një statusi në faqen e tij zyrtare në rrjetin social ‘Facebook’, kryeministri Haradinaj ka thënë se kjo vizitë është përkushtim për avancim të marrëdhënieve me shtetin e Vatikanit.

“Takim i ngrohtë me Sekretarin e shtetit të Vatikanit, Kardinalin Pietro Parolin.
I nderuar me vizitën e Eminencës së Tij që po i bënë Kosovës, një dëshmi e përkushtimit të përbashkët për avancimin e marrëdhënieve bilaterale me shtetin e Vatikanit.

Kosova dhe populli i saj, ndër shekuj kanë dëshmuar vlera perëndimore dhe sot jemi të përkushtuar si shtet në ruajtjen e paqes, stabilitetit dhe lirisë fetare në vend. Këtë përkushtim ia shpreha edhe Sekretarit Parolin, duke shprehur zotimin tonë, për avancimin e këtij partneriteti dhe duke kërkuar njëkohësisht njohjen nga Selia e Shenjtë”, ka shkruar kryeministri. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë