112 vite kishë ortodokse autoqefale-shqiptare në Amerikë – Gëzuar Kërshëndellat Ortodokse!

Shkruan Ramazan Bekteshi

 

Nga Ramazan Bekteshi

Katedralja Shën Gjergji në Boston është emëruar nga Fan Stilian Noli sipas emrit të kryetrimit Gjergj Kastrioti-Skenderbeu. Noli e themeloi Kishen Ortodokse Autoqefale ne Amerike me 1908 duke bërë nje akt sublim shpirtëror dhe kombëtar. Të gjithë ortodoksët shqiptar nga ky moment historik do të ndiheshin vërtetë shqiptarë e jo grekë, siҫ propagandonte kisha greke.

Jo të gjitha kishat ortodokse shqiptare në Amerikë janë në gjirin e kishës autoqefale shqipatre, fatkeqësisht disa kanë mbetur nën ombrellën greke të Dioqezës së Konstantinopolit/Stambollit. Kisha ortodokse autoqefale shqiptare në Amerikë udhëhiqet nga At Arthur Liolin.

Në Shqipëri, Kisha Ortodokse Autoqefale është themeluar më 1922 por nuk u njoh nga Patriarkana e Konstantinopojës deri në vitin 1937. Ajo sot udhehiqet nga Janullatos (1992) dhe nuk ka lidhje me Dioqezën shqiptare të Amerikes. Edhe kisha e Shën Merisë në Elbasan ka shpallur pavarësinë e saj, duke akuzuar Janullatosin se ai punon për Greҫinë dhe Vorio Epirin, derisa Janullatos e quan këtë kishë rebele dhe të jashtëligjshme.

Edhe në Kosovë, shumica e Kishave kanë qenë të shqiptarëve, meqë shqiptarët kanë qenë shumicë në Dardani. Fatkeqësisht qeveritë tona nuk u morën me këtë ҫështje, dhe duke ndenjur në defanzivë, politika e Beogradit e avansoi statusin e kishave në Kosovë në favor të vetin. Kështu politikanët tanë duke mos ngritur zërin për pasuritë kulturore e shpirtërore të tyre, ia lanë në dorë si kartë të fortë manipulimi fashizmit serb, kundër autoktonizmit shqiptar në trojet dhe kishat e veta.

Atë, aktin madhështor që bëri Noli në Amerikë, u përbuz llahtarshëm nga politikanët e sotëm të budallëm në Kosovë duke ia lënë armikut trashegiminë e vet shpirtërore e kulturore të ndërtuar ndër shekuj.
Gëzuar Kërshendellat Ortodokse!

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë