Kryeministri nё panair – prodhuesve vendorë: Mos e keqpërdorni taksёn të për t’i ngritur çmimet

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, në hapjen e edicionit të 17-të të panairit të produkteve bujqësore, agroindustriale dhe tregtisë inverse ”Prishtina 2018”, tha se taksa e vendosur prej 100% për produktet serbe, nuk duhet të shihet si rast për të përfituar nga ngritja e çmimeve, por për të rritur prodhimin dhe cilësinë, raporton Kabllogrami

“Edhe pse ende në fillim, taksa ka ndikuar në rritjen e prodhimit vendor”, tha kryeministri Haradinaj dhe shtoi se këto zhvillime duhet të sjellin edhe rritjen e bruto produktit vendor, rritjen e numrit të të punësuarve dhe njëkohësisht tё kompensohet tatimi që e humb buxheti i Kosovës me zvogëlimin e importit nga Serbia dhe Bosnja.

Sipas një komunikate për medie, Haradinaj, po ashtu, tha se Qeveria e Kosovës është e përkushtuar në përmbushjen e obligimeve ndaj CEFTA-s, “por vetëm si palë e barabartë dhe ndihet i lumtur që Qeveria ka përmbushur obligimet e saj që ndërlidhen me protokollin e 5 të CEFTA-s dhe ka reflektuar pozitivisht marrëveshjen që ndërlidhet me protokollin 6”.

Në këtë panair të organizuar nga Oda Ekonomike e Kosovës, marrin pjesё 36 kompani nga Kosova derisa Haradinaj u zotua se do të inkurajojë bizneset e Kosovёs pёr shtimin e prodhimit tё produkteve vendore, e me kёtё edhe zvoglimin e nevojave pёr importe. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë