“Nata e Zjarreve” në Prekaz, të gjithë në nderim të veprës së familjes Jashari

Në Prekaz të Skenderajt ka filluar manifestimi “Nata e Zjarreve”.

Dhjetëra djem të veshur me uniforma të UÇK-së kanë bartur në dorë flakadanët që simbolizojnë fillimin e “Natës së Zjarreve”.

Ata pas ndezjes së flakadanëve kanë nderuar të rënët e Jasharajve në Prekaz dhe tek kulla e komandantit legjendar Adem Jashari.

Ky manifestim zhvillohet në ditën e tretë me radhë (dita e fundit) e shënimit të përvitshëm të “Epopesë së UÇK-së” që fillon më 5 mars, pikërisht ditën kur ka filluar beteja mes Jasharëve dhe policisë e ushtrisë së okupatorit serb, dhe zgjat deri në natën e 7 marsit që shënohet me “Natën e Zjarreve” për të nderuar veprën dhe sakrificën sublime të familjes së Jasharajve që shënon momentin vendimtar historik për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, të cilën e gëzojmë sot. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë