Liga e kampionëve: Tottenhami dominon Dortmundin

Tottenhami ka shënuar fitore, mbase përcaktuese për kualifikimin tutje, ndaj Dortmundit në 1/8 e finales në Ligën e Kampionëve, duke rritur gjasat për ta vazhduar tutje në këtë garë, raporton Kabllogrami.

Ekipi londinez shënoi fitore prej 3 me 0 në Wembley, ndonëse pjesa e parë e takimit foli në dobi të mysafirëve gjermanë, por në të dytën Tottenhami ndërroi taktikën e lojës që dha frytet e saj.

Në pjesën e parë asnjëra prej skuadrave nuk arriti të gjejë rrugën e golit, por në pjesën e dytë Tottenhami ishte shumë efikas, duke shënuar tre herë.

Son Heung-Min shënoi golin e parë në minutën e 47, pas asistimit nga Vertonghen që shënoi golin e dytë në minutën e 83.

Golin e fundit e shënoi Llorente kur po luhej minuta e 86 e takimit.

Ndeshja e kthimit luhet më 5 mars në Gjermani, me gjasa minimale për Dortmundin për të rikthyer rezultatin, por siç thuhet, shpresa vdes e fundit dhe mbetet t’i presim edhe 90 minuta të ndeshjes së kthimit. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë