LVV e LDK letёr BE-sё: Ekipi i Unitetit pa Unitet

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës i kanë dorëzuar Zyrës së BE-së në Kosovë një letër të përbashkët të hartuar nga dy shefat e Grupeve Parlamentare, Avdullah Hoti dhe Glauk Konjufca ku i kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, raporton Kabllogrami

Letra, sipas një postimi në Facebook të VV-së, i drejtohet Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherinit, dhe Komisionerit Johannes Hahn.

Në letrën e dërguar shkruan se dy partitë e mëdha opozitare nuk e kanë votuar ekipin negociator për të dialoguar me Serbinë, duke shtuar se ky ekip nuk e gëzon mbështetjen e gjerë të elektoratit.

“Lidhur me letrën tuaj të datës 17 dhjetor 2018, dërguar Kryeministrit të Republikës së Kosovës, jemi befasuar shumë kur lexuam fjalinë në vijim: Me vendosjen e ekipit të unitetit me një mbështetje të gjerë nga partitë në qeveri dhe në opozitë…”, shkruan në faqen zyrtare të VV-së në Facebook.

“Ju lutemi të keni parasysh se ne, Opozita kryesore që përfaqëson shumicën e elektoratit të vendit, siç shpjegohet më lartë, nuk kemi votuar për këtë ‘ekip të unitetit’ të cilit i referoheni”.

“Për pasojë, nuk ka ‘mbështetje të gjerë’ për këtë ekip, siç shkruani ju në letrën tuaj. Kemi detyrimin ndaj qytetarëve të Republikës së Kosovës, si dhe ndaj partnerëve tanë ndërkombëtarë, për ta nxjerr në pah këtë realitet”, thuhet ndёr tё tjera nё kёtё letёr. /©Kabllogrami/

Nё vijim letra e plotё:

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë