Fate të jetës: Fëmiu refugjat kosovar kap majat e artit botëror

Artisti kosovar Petrit Halilaj qё si fёmijё refugjat kishte ikur nga Kosova si pasojё e gjenocidit serb, është radhitur në mesin e artistëve më me ndikim në botën e artit për këtë vit, transmeton Kabllogrami

Halilaj është në listën e “My Art Guides” bashkë me emra të tillë si Banksy – artistin anglez të famshëm, ndonëse misterioz.

Në një fotografi të fotografit të njohur Andrew Testa, i cili për New York Times kishte punuar disa vite në Kosovë, shfaqet një rrëfim i shkurtër i Halilajt, për jetën e tij si fëmijë refugjat i luftës në Kosovë.

“Është viti 1999. Djaloshi (fëmiu) me xhaketë të gjelbërt është Petrit Halilaj. Ai po ikё nga fshati i tij pas brutalitetit të ushtarëve serbë, të cilët kanë e shkatërruar tёrёsisht duke e rrafshuar pёr tokё shtёpinё e familjes sё tij. Tash, në vitin 2018, djaloshi ynë është rritur dhe bashkë me artistët e njohur si David Hockney dhe Bansky, është përfshirë në mesin e 45 artistëve më me ndikim në botë që kanë lënë gjurmë këtë vit”, thuhet nё njoftimin e bёrё, pёrcjell Klan Kosova.

Ekspozita e artistit Halilaj, e cila titullohet “Shkreptima”, do të qëndrojë e hapur në Fondazione Merz, në Torino të Italisë, deri më 3 shkurt të vitit të ardhshëm.

Vitin e kaluar Halilaj mori Mirënjohje Speciale nga Bienalja e Venecias. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë