Mashtruesi Daçiq: Mburret se si po i mashtron vendet afrikane se është pasardhës i Titos për t’i bindur kundër Kosovës

Ministri serb i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq në intervistën e Vitit të Ri për “Kurir” tregon sesi po i mashtron vendet afrikane se është pasardhës i Titos për t’i bindur kundër Kosovës. Derisa e vёrteta ёshtё krejt e kundёrt: ishte pikёrisht politika hegjemoniste serbe nё krye me akademinё serbe qё krijoi Millosheviqin e Daçiqin tё cilёt shkatёrruan krejt trashёgiminё e Titos, shkruan Kabllogrami

Ai pretendon se është kryetari i partisë së Titos dhe këtë e përdor si “xhoker” gjatë lobimit në vendet afrikane kundër njohjes (tërheqjes) së pavarësisë së Kosovës.

“Në Afrikë, kulti i Titos është ende shumë i njohur. Kur shkoj atje, gjëja e parë që them është se unë jam në krye të partisë që themeloi Tito. Unë mbaj me vete fotot e Titos dhe presidentëve të tyre nga ajo kohë që janë takuar me Titon. Kur them që unë jam kryetari i partisë së Titos, ata menjëherë fillojnë të përloten dhe të më përqafojnë.

Ne nuk e kuptojmë se Jugosllavia ishte brendi më i madh që kishim. Pas shumë vitesh të vdekjes së Titos, dita e Afrikës është 25 Maji sikurse si Dita e Rinisë këtu, shprehet Daçiq, pёrcjell ‘zёri’. Në atë kohë, Hajle Selassie planifikoi takimin e parë të organizatës të vendeve afrikane më 25 maj në Addis Abeba për nder të Titos. Në Egjipt ju dërgojnë dhe ju tregojnë televizionin e hapur nga Tito. Hotel Hiltonin në Kajro e hapi Tito … Ftesën e parë ndërkombëtare presidenti i Kenisë i kishte dërguar Titos…”, vazhdon Daçiq me broçkullat e tij. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë