Mbesin nё paraburgim të dyshuarit për vrasjen e Oliver Ivanoviqit

Gjykata Themelore në Prishtinë ka marrë vendim që ta vazhdojë edhe për dy muaj masën e paraburgimit ndaj tre të dyshuarve për vrasjen e Oliver Ivanoviqit, Nedeljko Spasoviq, Marko Rosiq dhe Dragisha Mirkoviq, njofton Kabllogrami.

Të dyshuarit për vrasjen e Oliver Ivanoviqit do të vazhdojnë të qëndrojnë në paraburgim. Vetëm dy ditë para se të skadonte masa e paraburgimit për këta të dyshuar, gjykata ka marrë parasysh kërkesën e Prokurorisë speciale për vazhdimin e paraburgimit.

Prokurori special, Sylë Hoxha, thotë se lënia në liri e këtyre të dyshuarve do t’i pengonte në masë të madhe hetimet në rast. Ndonëse janë intervistuar një sërë dëshmitarësh dhe grumbulluar prova, Hoxha thotë se e ka të vështirë të punojë në këtë rast, pasi që shteti i Serbisë nuk po ofron bashkëpunim e mjaftueshëm.

Sipas pretendimeve të prokurorisë, tre të pandehurit janë të përfshirë direkt në vrasjen e Oliver Ivanoviqit, duke funksionuar në tërësi si grup i organizuar kriminal.

Në nëntor të këtij viti, ata ishin arrestuar gjatë një aksioni policor në veri të Mitrovicës. Ndërsa, në kërkim vazhdon të mbetet nënkryetari i Listës Serbe, Millan Radojiçiq, i afёrt me Vuçiqin, si i dyshuari kryesor pёr vrasjen e Oliver Ivanoviqit. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë