Më në fund kalon Ligji për Sponsorizime në Sport e Kulturë

Kuvendi i Kosovës ka mbajtur seancë të jashtëzakonshme ku është diskutuar projektligji për tatimin në të ardhurat e korporatave.

Deputetë e parlamentit të Kosovës kanë arritur që të votojnë projektligjin që do t’i ndihmojë edhe sportistët dhe kulturën.

Deputetët votuan për harmonizimin e Ligjit për Sponsorizime në Fushën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, me Projektligjin për Tatimin në të Ardhurat e Korporatave.

Me 74 vota pro, dy abstenime dhe asnjë kundër, Kuvendi i Kosovës ka miratuar në lexim të dytë projektligjin e ri që do t’iu lehtësojë punën botës së sportit.

Ligji parasheh që shumë biznese ta ndihmojnë financiarisht sportin dhe kulturën në vendin tonë, por ende nuk është finalizuar.

Mbrëmë, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, kishte thënë se nëse të enjten (sot) në Kuvendin e Kosovës mundësohet harmonizimi i Ligjit për të ardhurat e korporatave me Ligjin për sponsorizim, për sportin dhe kulturën në Kosovë do të hapej një dritare e re. Ai ka shtuar me të drejtë se Ligji për sponsorizim do të thotë më shumë medalje për Kosovën. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë